Ruszyła nowa akcja liczenia goryli górskich w masywie Wirungi. Akcja jest możliwa dzięki wsparciu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
Liczenie goryli będzie prowadzone przez Greater Virunga Transboundary Collaboration (GVTC) – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Jest to pierwsze szacowanie liczebności tego gatunku od 2010 roku. Wtedy na obszarze o powierzchni 451 km2 naliczono 480 goryli górskich. Masyw Wirungi, współdzielony przez Demokratycznę Republikę Konga, Rwandę i Ugandę, jest jednym z dwóch obszarów na świecie, gdzie występują goryle górskie.
Dzięki działaniom przyrodników, strażników przyrody i lokalnej społeczności, wspieranych przez organizacje ekologiczne, liczebność goryli górskich w masywie Wirunga rośnie od dwudziestu lat. Badacze goryli mają nadzieję, że wyniki trwającego właśnie liczenia, potwierdzą trend wzrostowy.
W liczeniu bierze udział sześć zespołów, złożonych z przedstawicieli wszystkich instytucji i organizacji zaangażowanych w projekt. Pokonując pieszo miejsce występowania goryli będą szukać śladów ich obecności oraz zbiorą próbki ich odchodów do badań genetycznych. Dzięki połączeniu obserwacji terenowych i prac laboratoryjnych, wyniki liczenia będą bardziej wiarygodne. Dostarczą szczegółowych danych dotyczących stanu populacji goryli górskich w Wirundze.
Ostateczne wyniki poznamy w 2017 roku. Oprócz informacji dotyczących liczebności dowiemy się więcej o strukturze wiekowej i płci wśród badanych goryli, a także dokładnej lokalizacji poszczególnych grup.
Liczenie jest możliwe dzięki ostatniemu porozumieniu między krajami, do których należy Wirunga. W masywie Wirungi żyje połowa z około 880 wszystkich goryli górskich. Pozostałe goryle występują w Parku Narodowym Bwindi na pograniczu z Demokratyczną Republiką Konga.
WWF od wielu lat działa na rzecz ocalenia Wirungi. Park Narodowy Wirunga jest kluczową ostoją zagrożonych wyginięciem goryli górskich oraz domem dla ponad 200 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków. W ubiegłym roku, dzięki akcji międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i ponad 750 tysiącom osób, które podpisały się pod specjalną petycją, jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, nie stanie się miejscem eksploatacji złóż ropy naftowej.
Pomóż nam chronić zagrożone gatunki zwierząt. Wejdź na pomagam.wwf.pl.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/policza-goryle-gorskie